W Odessie już czytają książki zebrane na Słonecznym!

Książki dla "Polska Nuta", fot. Sonia Pajgert

Książki dla „Polska Nuta”, fot. Sonia Pajgert

W lipcu na Osiedlu „Słoneczne” prowadziliśmy zbiórkę książek do biblioteki Narodowo-Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków „Polska Nuta” z Odessy„, promującego polską kulturę poprzez organizację koncertów, wystaw, spotkań, wreszcie sobotnią szkołę języka polskiego.

Efekty zbiórki przeszły nasze oczekiwania. Dzięki życzliwości mieszkańców zebraliśmy niemal 600 książek, które przewodniczący Rady Osiedla, Waldemar Wysocki, przekazał podczas swojego urlopu Pani Sonii Pajgert, członkini „Polskiej Nuty”. Korzystając z okazji, dziękujemy bratu Waldka, który bez sprzeciwu dźwigał ciężkie pudła:) Książkowy prezent sprawił wiele radości członkom stowarzyszenia, spragnionym polskiej klasyki, prozy współczesnej, kryminałów, książek o miłości, publikacji dla dzieci i młodzieży. Mamy więc nadzieję, że wrócimy do tej idei.


W wywiadzie dla http://www.dobrapolskaszkola.com/ tak o „Polskiej Nucie” mówiła Pani Sonia Pajgert.

Stowarzyszenie istnieje od października 2013 roku, a jej prezesem jest pani Eugenia Fedczyszyn. Jednak pomysł o założeniu powstał nieco wcześniej, razem z samą nazwą Polska Nuta. „Polska” – ponieważ członkowie Stowarzyszenia są z pochodzenia Polakami bądź interesują się polską kulturą, a „Nuta” – bo  mamy chór o tej nazwie pod kierownictwem współzałożyciela, kompozytora Wiktora Pajgerta i po prostu lubimy śpiewać, uwielbiamy muzykę, która często nam towarzyszy w podróżach, świętach i w życiu codziennym. Stowarzyszenie liczy ok 400 osób, są to zarówno osoby starsze, młodzież, a także rodziny z nowymi, już świadomymi swojego pochodzenia dziećmi. (…)

Obok śpiewu i tańca, Polska Nuta to również  miejsce spotkań z przyjaciółmi, miejsce, gdzie można porozmawiać na różne tematy i co najważniejsze, w kilku językach, w tym języku polskim. Przede wszystkim zajmujemy się promowaniem Polski i jej kultury, obyczajów, tradycji i języka. Uczymy języka polskiego, a w tym roku przyjeżdża do nas oficjalnie nauczycielka z Polski, z czego niezmiernie się cieszymy. Mamy też Klub Polski, gdzie można przyjść i pooglądać sobie polskie filmy, porozmawiać na różne tematy. Prowadzimy również bibliotekę z polskimi książkami.

Cały wywiad – o „Polskiej Nucie” i o historii oraz teraźniejszości Polonii w Odessie – można przeczytać tutaj>

Autorką zdjęć jest Pani  Sonia Pajgert.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *