Słoneczną Dolinę odwiedził Kacperek…

Szanowni Państwo,

Sato  w  Słonecznej Dolinie

Kacperek w Słonecznej Dolinie

Rada Osiedla „Słoneczne” z radością informuje, że Słoneczną Dolinę odwiedził Kacperek, skrzat domowy, na naszym terenie podciepkiem zwany. Według wszelkich wyliczeń Kacperek ma ponad 400 lat.

Jak pisała Zofia Kossak-Szczucka w baśni „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata” Kacperek od wielu lat stróżował w dworze w Górkach Wielkich. (…) Był rzeźwym, ruchliwym podciepkiem, pełnym poczucia swej wagi. Wprawdzie wzrost jego nie przenosił wzrostu średniego królika, ale to nic nie znaczyło. Twarz miał dobrotliwą i rozumną, otoczoną rzadką, szpakowatą bródką, a lewe ucho znacznie większe i grubsze niż prawe. Nosił w nim bardzo dziwny kolczyk, zwany w języku skrzatów i zwierząt futerkowych: maru. Maru jest talizmanem, który każdy skrzat mieć musi, inaczej nie byłby nic wart.”

W góreckim dworze, prócz ludzi i Kacperka, mieszkały również fantastyczne stworzenia: kanapony w kanapie, igi-igi w ogniu, akwadon w beczce na wodę, Chlacz Hlustacz w rzece. A na pobliskiej górze Zebrzydce – także od wieków – rezydował zły Sato – wróg Kacperka, który pewnego razu ukradł mu talizman – Maru. Kacperek, straciwszy siły, został porwany. Całe szczęście, że na ratunek wyruszyli mu mieszkańcy dworu…

Cieszymy się, że uroda naszej Słonecznej Doliny zachęciła miłego Kacperka do odwiedzin. Czy  zostanie tu na zawsze, czy też wróci do dworu Kossaków w Górkach Wielkich? Pewnie zależy to od nas, bo Kacperek jest bardzo towarzyski i szybko ucieknie, jeśli nie będą go Państwo odwiedzać, tym bardziej że jego śladem podążył podstępny Sato…

Książkę w wersji papierowej i audio można zakupić w księgarniach internetowych. „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata” to jedna z najpiękniejszych polskich baśni, zainspirowana naszą lokalną tradycją.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *