1 listopada… pamiętajmy

Pamiętajmy...

Pamiętajmy…

Dla tych
którzy odeszli w nieznany świat,
płomień na wietrze
kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów
pod cmentarnym murem
i niebo jesienne
u góry.
Danuta Gellner, „Dla tych, którzy odeszli”  

Bez względu na światopogląd 1 listopada tłumnie wyruszymy na cmentarze, staniemy nad grobami ozdobionymi kwiatami, zapalimy znicze, by zgodnie z chrześcijańską tradycją celebrować Dzień Wszystkich Świętych, czy jak często mówimy: Święto Zmarłych, uroczystość tych, którzy cieszą się życiem wiecznym.

Będziemy również wspominać naszych zmarłych najbliższych, przyjaciół, znajomych i nieznajomych…  Nie uciekniemy też od refleksji nad ulotnością ludzkiego życia  i własną śmiertelnością.

Nie zapominajmy również o grobach, na których nie palą się znicze, których nikt nie odwiedza, a także o  bielskich nekropoliach, takich jak stary cmentarz ewangelicki przy ulicy Modrzewskiego, cmentarz żydowski przy ul. Cieszyskiej, wreszcie cmentarz żołnierzy radzieckich.

  • Stary cmentarz ewangelicki będzie można zwiedzać z przewodnikiem 1 listopada o godz. 10.00 i 14.00 oraz  o tej samej porze 5 listopada – zobacz>
  • 6 listopada dr  Jacek Proszyk  – tradycyjnie już – będzie  oprowadzał po bielskim cmentarzu żydowskim  o godz. 10.00 i 15.00 – zobacz>

Żal że się za mało kochało
Że się myślało o sobie
Że się już nie zdążyło
Że było za późno
Jan Twardowski, „Żal”  

foto: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *