Dla tych
którzy odeszli w nieznany świat,
płomień na wietrze
kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów
pod cmentarnym murem
i niebo jesienne
u góry.
Danuta Gellner, „Dla tych, którzy odeszli”
Bez względu na światopogląd 1 listopada tłumnie wyruszymy na cmentarze, staniemy nad grobami ozdobionymi kwiatami, zapalimy znicze, by zgodnie z chrześcijańską tradycją celebrować Dzień Wszystkich Świętych, czy jak często mówimy: Święto Zmarłych, uroczystość tych, którzy cieszą się życiem wiecznym.
Będziemy również wspominać naszych zmarłych najbliższych, przyjaciół, znajomych i nieznajomych… Nie uciekniemy też od refleksji nad ulotnością ludzkiego życia i własną śmiertelnością.
Nie zapominajmy również o grobach, na których nie palą się znicze, których nikt nie odwiedza, a także o bielskich nekropoliach, takich jak stary cmentarz ewangelicki przy ulicy Modrzewskiego, cmentarz żydowski przy ul. Cieszyskiej, wreszcie cmentarz żołnierzy radzieckich.
- Stary cmentarz ewangelicki będzie można zwiedzać z przewodnikiem 1 listopada o godz. 10.00 i 14.00 oraz o tej samej porze 5 listopada – zobacz>
- 6 listopada dr Jacek Proszyk – tradycyjnie już – będzie oprowadzał po bielskim cmentarzu żydowskim o godz. 10.00 i 15.00 – zobacz>
Żal że się za mało kochało
Że się myślało o sobie
Że się już nie zdążyło
Że było za późno
Jan Twardowski, „Żal”
Dodaj komentarz